Nie všetky deti majú to šťastie, že môžu vyrastať a prežiť svoje detstvo a dospievanie vo svojej vlastnej rodine. Nech už je dôvod akýkoľvek, jediným východiskom pre nich zostáva život v centre pre deti a rodiny (detský domov).

Deti v detských domovoch dospievajú v tomto svete s otáznejšími osudmi. Nemajú pri sebe rodičov, s ktorými by sa mohli podeliť o svoje radosti, starosti ale aj znalosti. Často sa pri tom stáva, že aj pri najlepšej snahe vychovávateľov, deti v mnohých prípadoch končia na ulici. Naša organizácia si myslí, že dôvodom tohto stavu môže byť nedostatok motivácie, záujmov a vášne pre robenie vecí, ktoré by ich mohli baviť. Riešením tejto problematiky by mohlo byť rozvíjanie ich talentu, ktorý môžu využiť v dospelosti, čím im zabezpečíme aj krajšiu a svetlejšiu budúcnosť. Prečítajte si tento článok a nahliadnite do sveta detských domovov, detí, ktorí v nich žijú a o podaní pomocnej ruky pre zlepšenie ich budúcnosti.

Nie všetci sú siroty

Detské domovy podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) z roku 2019 sa starajú o viac ako 4 900 detí. A to aj napriek tomu, že väčšina týchto detí nie sú siroty a rodičov majú. Iba jedno až dve percentá detí v slovenských detských domovoch sú siroty. Rolu rodičov teda preberajú vychovávatelia a sociálni pracovníci. 

Odchody z detského domova

V jednej ruke držia pár osobných vecí, v druhej ruke pár drobných. Dvere detského domova sa pre deti v 18-tich zatvárajú, vtedy je čas postaviť sa na vlastné nohy. Detský domov deťom poskytne na osamostatnenie jednorazový príspevok vo výške 900 eur a potom sa už musia o seba postarať sami. Veľkým problémom ostáva fakt, že deti po odchode z detských domovov nevedia uplatniť svoje zručnosti. Majú problém s nájdením či zotrvaním v práci, so zarábaním na živobytie, s nadväzovaním priateľstiev a so zodpovednosťou za svoj život. Veľká časť týchto detí bohužiaľ nerozumie hodnote peňazí, väčšinou ich minú hneď na začiatku a potom im na živobytie a základné potreby nezostane nič. 

Bezhlavá sloboda v osemnástich v kombinácií s jednorazovým príspevkom na osamostatnenie má často tragické a najmä dlhodobé následky. Podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny SR putuje z detského domova rovno na ulicu každoročne asi 2 percenta detí (to je viac ako 10 nových 18-ročných bezdomovcov ročne)

Všetky deti majú talent a sny

Všetky deti majú talent, ale bohužiaľ nie všetky majú rovnaké možnosti ho objaviť a rozvíjať. Preto je dôležité deťom z detských domovov zvýšiť šance na krajšiu, svetlejšiu a naplňujúcu budúcnosť. Naša organizácia sa rozhodla deťom z detských domovov pomáhať v plnení túžieb po zážitkoch, drahších koníčkoch alebo praxi. Zážitky ako jazda na koni, hodiny baletu, nahratie pesníčky, či stretnutie sa so svojim idolom naživo si môžu byť pre tieto deti častokrát nesplnený sen, z ktorého sa mohla stať profesionálna a úspešná kariéra.

Program Krajšia Budúcnosť

Ako už bolo spomenuté, naša organizácia spustila v minulom roku program Krajšia Budúcnosť. Tento projekt spočíva v pomoci pri plnení bežných ale aj netradičných túžieb detí v detských domovoch.

Spýtali sme sa, čo si o programe myslí vychovávateľka centra pre deti a rodiny na učiteľskej ulici v Bratislave, pani Gabriela Neštická a ako berú tento program deti, ktorým sme pomohli:

Jedno z našich dievčat malo sen stať sa baletkou, nebol to len sen o krúžku. Ja som veľmi vnímala, potrebu konkrétneho dieťaťa zažiť niečo pekné, nakoľko jej životný osud nebol veľmi ľahký. V starostlivosti CDR je od 4 rokov. Za ten čas sme si vybudovali blízky vzťah. Organizácia Donatino nám pomohla s financiami a transportom konkrétneho dieťaťa na krúžok, nakoľko sme to nevedeli časovo zastrešiť.”

Ako by ste opísali vzťah medzi organizáciou a centrom? 

Vzťah s organizáciou je veľmi seriózny. Ja veľmi vnímam potrebu pozitívneho trávenia voľného času detí. Naše deti v centre majú veľa talentov, ktoré stojí za to podporiť. Najviac sa mi páčilo, že všetko bolo konkrétne – pre konkrétne dieťa jeho konkrétna túžba, sen. Organizácia naozaj pomáha deťom v napredovaní.”

Aké sú východiská, aby sa pomohlo deťom v detských domovoch efektívne a trvalo? Ako by sa dalo dosiahnuť dlhodobé zlepšenie spĺňania týchto túžieb po zážitkoch a praxi?

Ja pracujem v CDR Učiteľská od roku 2013. Za ten čas veľa detí odišlo dovŕšením 18 roku života. Vždy mali zabezpečené ubytovanie aj zamestnanie z našej strany. Najväčším problémom môže byť, že deti častokrát neboli úspešné kvôli návratu do spoločnosti z ktorej pochádzali. Jedným z negatívnych faktorov je minimálna opora v rodičoch.. Za najviac podtrebné vnímam vzdelanie.”

Tento rok sa program Krajšia Budúcnosť bude okrem zážitkových snov orientovať viac na prax detí. Najdôležitejším cieľom bude nájsť priesečníky medzi ich talentom a túžbami. Tak bude šanca na kvalitu budúcej kariery a stability najpevnejšia. Sľedujte našu stránku a sociálne siete pre ďalšie informácie. Budeme vdační za každého podporovateľa!

Ďakujeme všetkým, ktorí nám držia palce! 

DONATINO SK, o.z. 

Finančne podporiť program Krajšia Budúcnosť môžete tu: www.krajsiabuducnost.sk
Ak ste naviazaný na centrum pre deti o rodiny a chcete nadviazať s našou organizáciou spoluprácu, kontaktujte nás na info@donatino.eu